• Godzinny otwarciaPon - Pt 8.00 - 18.0
  • E-mailkontakt@gepc.pl

E-commerce , czyli podatki w handlu internetowym

Podjąłeś decyzję o uruchomieniu platformy internetowej, która w istocie będzie Twoim sklepem. Nie masz jeszcze firmy, ale przeliczyłeś potencjalny wkład i teoretyczne zyski po starcie. Zapewne wyszły Ci całkiem duże liczby i teraz zastanawiasz się, ile z tej kwoty zostanie dla Ciebie. Postanowiliśmy przybliżyć ten temat nieco bliżej i na własnym przykładzie zaproponować standardowy model prowadzenia e-sklepu.

Najpierw musisz otworzyć firmę

To akurat najmniejszy koszt. Musisz udać się do urzędu miasta lub gminy, aby wprowadzić wpis do rejestru CEIDG. Jest on całkowicie bezpłatny i uwaga - na kilka dni po zarejestrowaniu działalności gospodarczej otrzymasz list z nakazem zapłaty około 150 złotych za "wpis". Nie przejmuj się takim papierkiem, tylko wyrzuć go do kosza lub oddaj do urzędu miasta. To zwykłe oszustwo, ponieważ na stronie CEIDG.gov wyraźnie pisze, że wpis jest BEZPŁATNY. Taka korespondencja zostanie Ci nadana z rajów podatkowych (my otrzymaliśmy z ZEA :)).

Po wpisaniu rejestru do CEIDG otwierasz rachunek bankowy, udajesz się do ZUS po dokumentację i wyrabiasz pieczątkę. Na końcu odwiedzasz Urząd Skarbowy i deklarujesz, że będziesz płatnikiem VAT-7 / VAT-EU. To kosztuje 143 złote. Opłata jednorazowa.

Magazyn na produkty i podatki

Prowadząc sprzedaż usług nie potrzebujesz magazynu. Decydując się na produkty - musisz je gdzieś magazynować. Wynajem biura z zapleczem będzie Cię kosztować około 1000 złotych miesięcznie.

Przechodzimy do podatków. Od każdego sprzedanego produktu musisz zapłacić podatek VAT w wysokości 23%. Jeśli przekroczysz zysk netto na poziomie 85 528 złotych, będziesz musiał zapłacić 32% podatku od każdej sumy netto, którą zarobisz w miesiącach kolejnych. Na początku nie zarobisz 80 000 złotych, zatem będziesz płacił 18% podatku dochodowego.

Zarobiłeś 20 000 złotych netto - ile Ci zostanie

Licząc, że zapłaciłeś już podatek VAT, to z kwoty 20 000 złotych musisz oddać 18% do Urzędu Skarbowego. Będzie to więc 3600 złotych netto. Twój zysk na czysto wyniesie 16 400 złotych.

Prowadzenie sklepu internetowego może przynieść naprawdę spore zyski pod warunkiem, że w sposób uczciwy i rzetelny podejdziesz do prowadzenia biznesu. Umiejętny kontakt z klientem, stały rozwój i współpraca z agencjami marketingowymi zagwarantuje Ci sukces!