• Godzinny otwarciaPon - Pt 8.00 - 18.0
  • E-mailkontakt@gepc.pl

Sklepy internetowe: Jak Polacy finalizują transakcje?

Polska branża e-commerce rozwija się w szybkim tempie odkąd wiodący operatorzy płatności wyszli poza granice naszego kraju i zaczęli się promować w całej Europie. Dzisiaj każdy nowy sklep internetowy musi posiadać wiele kanałów płatności, czyli oferować rozwiązania komfortowe dla WSZYSTKICH odwiedzających konsumentów. Postanowiliśmy sprawdzić, jak Polacy finalizują transakcje w e-sklepach i nie zdziwiło nas, że przelew tradycyjny mocno stracił na atrakcyjności.

Cierpliwość - wielu z nas ich nie ma!

Do niedawna przelewy tradycyjne cieszyły się największą popularnością, bo rachunek internetowy posiada niemal każdy z nas. Lubiliśmy tą formę płatności, jednak z uwagi na czas potrzeby do zaksięgowania przelewu w wielu przypadkach szukaliśmy innego, szybszego rozwiązania. Banki, nawet oferujące przelewy w formie "express" pobierają zbyt duże marże, a warto dodać, że nie wszystkie instytucje finansowe mają w ofercie "błyskawiczny przelew".

Operatorzy płatności online po raz pierwszy na podium

Jaka więc forma finalizacji płatności przekonała Polaków i okazała się lepsza od tradycyjnego przelewu? Zdecydowanie usługi największych operatorów płatności online. Firmy takie jak Dotpay obsługują ponad 30 000 sklepów internetowych zapewniając ich klientom prawie 200 kanałów płatności. W rzeczywistości daje to możliwość błyskawicznych przelewów, które księgowane są po kilku chwilach u odbiorcy nawet w czasie trwania weekendu. Marże, które są odprowadzone z tytułu "express przelewu" są na tyle niewielkie, że e-sklepy w zasadzie nie mają innych możliwości, jeśli pragną dużych i stałych zysków.

Jak jeszcze lubimy płacić?

Coraz więcej sklepów internetowych zaczyna obsługiwać karty płatnicze. Obserwując środowisko dochodzimy do wniosku, że z roku na rok przybywa posiadaczy karty płatniczej. To bardzo wygodny sposób na finalizowanie transakcji, bo możemy tego dokonać z poziomu urządzenia mobilnego (smartfon, tablet, ultrabook), a co lepsze - nie musimy posiadać środków na karcie, ponieważ bank może przyznać nam kredyt lub debet. Szacuje się, że około 10% posiadaczy karty deklaruje, że zapłaci w ten sposób za zakupy w sieci.

Lubimy kupować w sieci, ale podczas finalizowania transakcji najbardziej sobie cenimy błyskawiczne przelewy. Trudno się temu dziwić, wszak to najszybsza i zapewne najbardziej bezpieczna metoda płatności.